Blog Post

Feisty almost ready!

Wow, talk about a long development cycle. Well at least it felt long coming out of the Edgy cycle. Kubuntu docs are looking good, finished up changing them from review to complete, created the .pot translation files, reuploaded to SVN, and created a new package for Feisty. As soon as Jonathan Riddell is back at his hacker station they will get uploaded. Translations are still waiting to be opened in the Launchpad, so hopefully any day now we can start the translation process.

So what to do now? Well, we will do some bug fixing this entire week for Kubuntu trying to rid the bug system a little bit. After that, we will continue tweaking and closing bugs preparing for final release just over a month away now. Once this is complete then we have a short break and then start taking on Feisty+1.

So from now until sometime during the Feisty+1 development cycle, you can catch me working on some new projects mainly over in the KDE camp (preparing for KDE 4). I will mostly be working closely with the KDE Documentation team, any and everyone developing KHelpCenter, and my new project, KOrganizer. I have planned a little KOffice 2 help as well seeing as it is coming along nicely now.

Well, that is it, just a quick update from me since I haven’t posted in over a week I think. Until next time, here is to you!

This entry was posted in Personal. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.
 • Zyzio

  Co to Ubuntu – to że większość ludzi używa Windowsa w pewniej mierze bierze się tak że z ignorancji i butności tych uzytkowników Ubuntu którzy znają się na rzeczy – chodzi mi tutaj o forum na http://www.ubuntu.pl.
  Przecież nie każdy świeżo przesiadający się z Windowsa na Linuxa wie że trzeba instalować rezpozytoria itp. – na wspomnianym forum wielu ludzi jak zwykle ma problem a administratorzy zamiast rozwiązywać go kasują wątek – przenoszą go do śmieci i blokują.
  Znam kilkanaście osób które odwróciły się od ubuntu w ten własnie sposób a rzutuje to na całego linuxa gdyż teraz jak usłyszą słowo Linux to nie chcą nic o nim słyszeć i narzekają na stabilnośc linuxa że nie działa na nim to i tamto i że wiesza się to itp. itd.
  Chciałbym aby forum pomagało a nie nasmiewało się i wywalało wątki.

 • Iwo

  Zyzio, jak nie umiesz używać forum to sobie kup książkę, na każdej prawie podstronie, jest notka o repozytoriach, przeczytaj najpierw dział “Przedszkole linuxa”, użyj szukajki. BTW, powiem Ci, że akurat społeczność tej dystrybucji jest dużo bardziej tolerancyjna niż np. openSuse (wiem po sobie)
  We were talking, about, Polish Ubuntu forum, he doesn’t know how it works, I had to explain him some rules. See You

 • Subscribe to nixternal.com

   Subscribe in a reader

  Or, subscribe via email:
  Enter your email address:

 • Archives


semidetached
semidetached
semidetached
semidetached
%d bloggers like this: